Arhitektonski i dizajnerski poseban, stančić u staroj splitskoj jezgri oduševio nas je interijerskim, ali i  botaničkim rješenjima. Žive i umjetne biljke, ali i nesvakidašnji tepih inspiriran prirodom detalji su za pet

 Rekonstrukcija 400 godina stare obiteljske kamene kuće u centru Splita rezultirala je prekrasnim apartmanom koji, osim svojom arhitektonskom i dizajnerskom posebnošću, oduševljava i zelenim detaljima koji unose prirodu u interijer. Priču o stanu ispripovjedila nam je vlasnica Dijana Barić Perić.

- U travnju prošle godine u potpunosti je srušeno staro potkrovlje u kojem je živjela moja obitelj te je započeta gradnja po glavnom projektu arhitekta Dragana Žuvele, a za dizajn interijera zaslužna je Melanija Meneghello, ali i moja malenkost - govori nam ponosna vlasnica. Inače, Dijana i njezin suprug Leo u suradnji s Melanijom vode brend "Love my Split", koji se bavi koordinacijom turističkog smještaja, tako da su im lijepi interijeri te potrebe i želje inozemnih i stranih gostiju itekako poznati.

Njihov stančić koji smo posjetili zapravo je malen - sastoji se od 25 četvornih metara unutarnjeg prostora koji čine dnevni boravak i open space kuhinja te kupaonica. Stepenice nas odvode na galeriju veličine 14 četvornih metara koja ima funkciju spavaće sobe, a osunčana terasa od 12 kvadrata savršen je prostor za lješkarenje na suncu i splitskom zraku.

 Kad govorimo o uređenju samog interijera, nas je kao vrtnu redakciju oduševio ponajprije dašak prirode koji je ovdje unesen živim biljkama, ali i zelenim rješenjima u vidu umjetnih materijala. Zelenilo umjetne trave na galeriji, ali i buketi svježeg cvijeća, baš kao i biljke u teglama, koje se nalaze posvuda, ovom apartmanu daju dozu svježine i zelene energije koju toliko volimo. U prostoru prevladavaju drvo i čelik, a visokim krovištem postignut je dojam otvorenosti prostora.

Galerija i stepenice su napravljeni od čelika te je kompletna konstrukcija vidljiva i obložena OSB pločama koje su s donje strane obojene u bijeli mat lak.

- Ogradu na galeriji i stepenicama osmislila sam sama. Izrađena je od čeličnih profila i šipki te je time izbjegnut dojam zatvorenosti prostora, govori Dijana dodajući kako je gazište stepenica od punog hrasta. Uz stepenište, nailazimo ovdje i na druga odlična interijerska rješenja poput walk in tuša i dizajnerskog umivaonika u kupaonici, ali i ružičastog ugradbenog ormara koji prikriva bojler i perilicu rublja, a svojom prostranošću dostaje i za garderobu.

Prošetavši apartmanom koji je arhitekt Žuvela opisao kao "idealan za parove kojima su dosadili klasično uređeni interijeri", nailazimo i na već spomenutu divnu terasu. Klizna staklena vrata ovdje brišu granice interijera i eksterijera pa se tako u trenutku nalazimo na lijepoj terasi obasjanoj suncem.

Želja nam je terasu kompletno natkriti i bočne strane zatvoriti zavjesama kako bi se postigla kompletna privatnost te bi taj prostor time postao svojevrsni vanjski dnevni boravak i blagovaonica za odmor i uživanje u velikim sofama i ležaljkama, naravno, uz prisutnost brojnih biljnih vrsta.

Trenutno su ovdje, kad govorimo o živim biljnim vrstama, prisutne razne ukrasne trave, ali i kaktusi, pa i vlasnici omiljeno začinsko bilje koje ne samo da je nadohvat ruke gostima apartmana pri pripremanju jela nego i svojim opojnim mirisima pridonosi mediteranskom ugođaju koji je ovdje ostvaren brojnim finim detaljima, ali i sveopćom lagodnom i opuštajućom atmosferom, upravo onakvom kakva se i očekuje od smještaja u samoj staroj splitskoj jezgri.

malisaveti