CEO radni vek provela je u "muškoj" struci radeći kao diplomirani mašinski inženjer. Nada Gračner (71) je brujanje ogromnih mašina u proizvodnim halama "Prve petoletke" u Trsteniku zamenila "zveckanjem" igala za pletenje. Uz dar i preciznost svojstvenu tehničkoj struci, za manje od deceniju Nada je uspela da od svojih umetnina od vunice, rađenih starom tehnikom "pustovanje", napravi brend, dajući mu ime po svom prezimenu - "gračner".

 Da čovek ne poveruje šta sve može da nastane tradicionalnim "filcovanjem" vunice. Nada Gračner, stvara odevne i ukrasne predmete po želji: šalove, kape, nakit, markere za knjige, dekoracije, lutke, figure poznatih i nepoznatih.

- Sve je počelo od tkanja i to tek kada sam otišla u penziju, pre manje od 15 godina - priseća za "Novosti" Nada Gračner. - Najpre sam se usavršavala na kursevima, pa sam zatim kupila razboj i počela sa ozbiljnim tkanjem. Posle nekoliko godina izrađivala sam šalove, kape i druge modne dodatke.

Sa pustovanjem je počela pre nekoliko godina, a od nedavno je počela sa izrađujnjm i vrećice za organske sapune domaćih proizvođača. Pre "jastučića" savladala je mnogobrojne izazove. Praktikuje i suv i mokar "model" pustovanja.

- Sve može da se napravi od vunice, a "mršenje" vune uz pomoć vode i sapuna što je "mokar" način pustovanja je vrlo stara tehnika, pa su se svojevremeno pravile i kabanice od vunice - napominje Gračnerova.

Sa specijalnom iglom radi se suvo pustovanje. Tako izrađujem veći deo stvari. Kao i svaki ručni rad, pustovanje zahteva strpljenje, tačnost, ali i iskreno uživanje.

Nada Gračner počela je da radi sedamdesetih godina prošlog veka, najpre u delu "Prve petoletke" koji je danas poznat kao namenska.

malisaveti