Gde god provedete ova tri letnja meseca, vodite računa ne samo o zaštiti kože od ultravioletnog zračenja, već i o vašem vereničkom prstenu ili burmi.

Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da zaštitite od oštećenja vaš najdraži komad nakita.

Uticaj letnje toplote

 Neke vrste metala i dragih kamenja se mogu promeniti nakon dugotrajnog izlaganja sunčevoj svetlosti. Posebno je osetljivo poludrago kamenje, kao što su ametist, citrin, topaz i akvamarin koji reaguju na visoku temperaturu i visoku vlažnost. Pokušajte da ograničite efekat sunčeve svetlosti na prsten tokom perioda odmora.

Krema za zaštita od sunca - šteti ili koristi?

 Naravno, zaštitno sredstvo je neophodno za vašu kožu, ali čini više štete nego koristi vašem prstenu. Sredstva za zaštitu od sunca su otporna na vodu pa ako krema završi na prstenu, nanećete sloj filma preko kamena, koji će ga sprečiti da sija. Kreme i losioni se takođe mogu osušiti i zaglaviti u prstenu, pa obavezno uklonite prsten pre nanošenja losiona. Ako se situacija sa osušenom kremom u prstenu desi, pokušajte pažljivo da očistite ostatke četkicom za zube, sapunom i vodom.

Da li treba plivati u bazenu sa prstenom?

 Prema draguljarima, hlor neće oštetiti dragoceno kamenje (naročito dijamante), ali će negativno uticati na neke vrste poludragog kamenja. Oni mogu nestati od produžene izloženosti hemikalijama. Osim toga, hlor može izazvati promenu boje vašeg prstena. Belo zlato je prekriveno belim rodijumom, da bi bilo potpuno belo. Ovaj premaz se može vremenom istrošiti, što rezultira prirodnom žutom nijansom zlata koji se pojavljuje. Hemikalije u hloru mogu ubrzati ovaj proces.

Odmor u vikendici

 Ako tokom letnje sezone brinete o cveću i povrću, budite pažljivi sa prstenom. Iako je dijamant najkvalitetniji od svih vrsta dragog kamena, on nije neuništiv. Kamen se lako može slomiti ili oštetiti. Metal prstena se takođe može ogrebati tokom vrtlarstva, pa zato uvek nosite zaštitne rukavice.

malisaveti