Šta je tačno trajna šminka (permanent make-up)?

Trajna šminka je tehnika kojom ručno ili mašinicom unosimo pigment pod površinski sloj kože, što je kasnije čini privremenom.

Ili, još jednostavnije, to je kozmetički tretman koji se koristi kako za ulepšavanje tako i za korigovanje nedostataka, ali i za vraćanje samopouzdanja ženama, a sve više i muškarcima.

Kome preporučujete da proba ovaj tretman?

Posle 10 godina iskustva u oblasti trajne šminke, shvatila sam da većina naših klijenata nije dobro shvatila šta je tačno svrha trajne šminke. U svakoj tehnici permanent make-up susretala bih se sa sličnim problemom. Pod velikim uticajem medija i estradnih ličnosti naši klijenti mešaju ciljeve premanent make-upa i scenske šminke.

Mislim da se izgubio smisao prave trajne šminke koja uopšte nije scenska, već postoji da bi se, pre svega, ublažili svi nedostaci na licu, korigovale nepravilnosti na njemu i povratilo izgubljeno samopouzdanje. Reč je o šminki kojom treba da se postigne što prirodniji efekat, a ne efekat scenske šminke! Tretman trajne šminke preporučuje se svakome ko ima bilo kakav nedostatak. 

Iz iskustva mogu da potvrdim da se tom tretmanu najviše podvrgavaju žene u godinama kada počinje da se gubi prirodni pigment usana, kada trepavice postaju ređe, kada žele da pojačaju ili osenče samu konturu oka ili kada su obrve izgubile svoju definiciju, oblik i simetričnost. Trajna šminka se preporučuje i onda kada počinjemo da gubimo kosu, posle operacije kancera dojke, kod vitiliga, gubitka noktiju, da bismo prekrili ožiljke i kapilare... Danas je ova metoda ulepšavanja lagano ušla i u jedan segment medicinskih tretmana i svakim danom dobija nove dimenzije, ide napred, u korak s vremenom.

Šta sve može da se preoblikuje ili ulepša trajnom šminkom?

Širok je spektar delovanja trajne šminke danas. Osvrnuću se prvenstveno na lice, jer to su najčešći zahtevi klijenata u Srbiji s obzirom na to da je kod nas još tabu pričati o pigmentaciji bradavica (areola micropigmentation). Na licu možete da radite: pigmentaciju zalizaka, brade, brkova i zulufa, vitaligo, prekrivanje ožiljaka, kapilara, iscrtavanje obrva, iscrtavanje gornje i donje linije kapka tzv. eyeliner, iscrtavanje, uvećavanje, smanjivanje, popunjavanje ili senčenje usana.

Da li su procesi bolni?

U zavisnosti od tretmana i sam stepen bola je drugačiji. U svakom slučaju, bol nije neizdrživ, a i koriste se lokalni anestetici da bi tretman bio što prijatniji za klijenta.

Kako izgleda postupak sređivanja obrva?

Prvo s klijentom dogovaramo željeni oblik obrva i njihovu boju. Dajemo i naše sugestije da bismo na kraju zajedno postigli što bolji rezultat. Zatim pripremamo obrve – šišamo ih, čupkamo sve što bi moglo da bude višak. Sledećei korak je čišćenje kože. Posle toga iscrtavamo obrve. Nanosimo anestetik u vidu gela, maskica ili tečnosti da bi se klijent osećao komforno, a sam proces protekao bezbolno.

U zavisnosti od tehnike rada (trajne šminke ili microbledinga), mašinski ili pravljenjem rezova u smislu iscrtavanja dlačica, ubacujemo pigment pod kožu. Nakon završenog procesa nanosimo fiksator boje, tj. "ključ" kojim zaključavamo boju i gel za regenerisanje kože kojim kasnije klijent sam nastavlja negu posle tretmana.

Kakve sve oblike obrva pravite i koje su najpopularnije?

Kod nas su trenutno popularne deblje obrve, dok u zemljama EU nema nekih određenih trendova. Žene podjednako rade i trajnu šminku i japansku metodu iscrtavanja obrva.

A ako se ulepšavaju usne?

Po meni, trajna šminka usana je najzahtevnija, ali i najizazovnija. Htela bih da klijentima skrenem pažnju na to da trajnu šminku usana prati herpes, tako da ne bi trebalo da se iznenade ukoliko im se on pojavi. Naravno da postoji preventiva da do toga ne dođe kada je neko podležan herpesu, ali i pored toga, desi se da herpes pobedi.

Usne možete samo da naglasite spoljnom linijom, možete da korigujete gornju i donju usnu ukoliko su nejednake, da im date punoću ako su tanke, uvećete ih ili smanjite. Sve zavisi od toga koliko je kreativan i stručan vaš umetnik kome ste poverili lice. 

Koliki je vek trajanja trajne šminke?

Najčešće odgovor je od jedne do tri godine. To ne bih mogla da kažem svojim klijentima jer na vek trajanja utiče zaista mnogo faktora. Najčešći neprijatelji trajne šminke su masna koža, proširene pore, pojačano lučenje znojnih žlezda (to se pogotovu odnosi na microblading). U takvim slučajevima svojim klijentima savetujem da trajnu šminku radimo mašinicom jer će tako duže trajati.

Nakon prve godine svima savetujem osveženje boje i jednu korekciju. Ako ste se opredelili za trajnu šminku, to ne znači da ne treba da je održavate ili da, na primer, prestanete da čupate obrve. Nema ničeg goreg kada klijenti posle trajne šminke zaborave da neguju lice jer misle da je dovoljno to što imaju trajnu šminku.

malisaveti