Sve je počelo kada je kao dečak od omota kedberi čokoladica napravio cipele za guštera, a možda i ranije. Ljubav se rasplamsala 1970, kad ga je Dajana Rilend, urednica američkog Voga, nagovorila da se okrene kreiranju cipela. Plamti i dalje. On je Manolo.

Danas, 43 godine kasnije, slobodno možemo da kažemo da je tajna njegovog uspeha u tome što zna da kaže ne. Zna, i ne plaši se. Otkako je otvorio prvu prodavnicu 1973. u Londonu, Manolo Blanik stvara nestvarno lepe cipele.

Njegov opus je širok, od vrtoglavo visokih potpetica s pertlanjem, salonki u neverovatnim bojama, do ravnih modela ukrašenih kopčama nalik onim na cipelama hodočasnika. Manolo nam ne priča samo svoju modnu priču, već jednu mnogo jaču, životnu. Koliko je bitno ostati dosledan sebi i raditi ono u šta verujete. Manolo je među retkim kreatorima koji su zadržali svoju kompaniju i sada, u 74. godini, kaže da je najsrećniji jer je slobodan.

Trendovima i pomodarstvu odolevao je s velikim samopuzdanjem. U njegovom opusu nema mesta za cipele s platformama. Ne voli ih. „Smešne su, prosto žalim lepe noge upropašćene platformama!“

Za sebe kaže da je staromodan, ide u fabriku i stvara model. Mora da ga oseti, doživi, pipne, a onda dotera. Dugo je tražio način kako da postavi štiklu da cipela bude savršeno udobna. Znamo da je uspeo otkrivajući da i greška od samo jednog milimetra menja sve. Današnjim diza­jnerima zamera što rade onlajn. Ni publika nije ista. Kupuje zbog kupovine, a ne zbog lepote stvari.Trendovi manipulišu ženama i teraju ih da misle da konstantno moraju trošiti novac na različite stvari da bi ostale moderne. To je smešno! Više bih voleo da vidim ženu u džemperiću i odeći od tvida. I dalje mi je omiljena moda pedesetih – izjavio je Manolo i dodao da, između ostalog, zato voli Engleskinje.

I dok mi pokušavamo da odgonetnemo i rečima iskažemo njegovu estetiku, on ne želi ni da pokuša da definiše svoj stil. Za njega tu nema nikakve filozofije, samo spoj ogro­mnog znanja, istorije umetnosti i lepote. Rezultat su ručno rađene cipele, isključivo po njegovim skicama, u procesu proizvodnje koji lično nadgleda. Inspiraciju crpi iz prošlih epoha, poput štikli kakve je nosio Luj XIV ili starinskih kopči za cipele.I dok ga svetske dame priznaju i nose otkad se pojavio na modnoj sceni, od davnih dana kada je Madona izjavila da su njegove cipele bolje od seksa, širokoj populaciji postao je tiha patnja posle lansiranja serije Seks i grad. Keri Bredšo uvela ga je u svaki dom koji ima televizor. Još se prepričava epizoda u kojoj lik koji tumači Sara Džesika Parker napada­ču kaže da joj uzme sve i nakit i torbicu, ali da se smiluje i ostavi joj manolice.

Njegove cipele nosila je princeza Dajana, nosi ih vojvotkinja Kejt Midlton, kraljica Ranija, Madona, a modna blogerka Olivija Palermo izabrala ih je za svoje venčanje. Nije mu odolela ni manekenka Naomi Kembel, baš kao i skoro svaka žena koja drži do stila, a može da izdvoji više od 700 evra za cipele.

I baš poput velikih slikara koji su obeležili epohu u kojoj su stvarali i ostavili dela neprolazne vrednosti, i Manolo je rešio da svoj brend ne ostavi nikome. O njemu će posle njegove smrti ostati da govore njegove cipele. Niko ih osim njega nikada neće praviti.

GOSPOĐA VINTUR IGRA NA SIGURNO

Ana Vintur, urednica američkog Voga, nosi sandale s njegovim potpisom i svojim inicijalima od 1994. sa ukrštenim kaiščićima, tankim kaišem na peti i štiklom srednje visine. Naručuje nekoliko pari godišnje u dve nijanse boje kože, i tako već 23 godine. Koliko je ek­stravagantna u izboru odeće, toliko je rigidna u izboru obuće. Možda su baš te svedene sandale dovedene do perfekcije i izrađene po modelu stopala tajna njene modne bezgrešnosti. Svetska modna ikona u stvari ide na sigurno.

KO JE MANOLO?

Manuel Blanik Rodrigez rođen je 1942. u Španiji. Otac mu je bio Čeh, a majka Špankinja, koja je razvila kod njega ljubav prema cipelama. Zavr­šio je Univerzitet u Ženevi. Dobitnik je nagrade National Fashion Award. Objavio je dve knjige: 2011. Manolo Blanik i priča o vilenjacima i obuća­ru – Memoari modne bajke (Mano­lo Blahnik and the Tale of the Elves and the Shoemaker: A Fashion Fairy Tale Memoir), i 2015. Prolazni gesto­vi i opsesije (Manolo Blahnik: Flee­ting Gestures and Obsessions) s ilu­stracijama više od 500 pari cipela. Dokumentarni film o njemu Manolo: kralj cipela (Manolo: The Boy Who Made Shoes for Lizards) premijerno je prikazan 15. septembra u Njujorku i daje uvid u život i karijeru ovog ve­likog španskog dizajnera.

malisaveti