Boje odevnih predmeta, kako su uklopljeni, materijali od kojih su izrađeni, i još dosta nijansi na koje često ne obraćamo preveliku pažnju, presudne su kada želimo da ostavimo dobar utisak. Stoga ćemo vam mi pomoći da ove modne lekcije što bolje savladate i da na svom radnom mestu zasijate u punom sjaju.

Koje boje su prikladne za poslovni stil oblačenja?

Kako modni stručnjaci i stilisti tvrde, većina nas nije svesna da odabirom određenih boja po pitanju stila oblačenja, šaljemo snažnu poruku onima sa kojima smo u kontaktu, što je posebno važno kada je poslovna komunikacija u pitanju.

Stoga je važno da budete pažljivi kada birate boju koja će pretežno dominirati u vašoj odevnoj kombinaciji, naročito u situaciji kada idete na razgovor na posao, ali i u vezi sa svakodnevnim odlaskom u kancelariju. 

Evo koju poruku šalju određene boje, kao i njihova međusobna kombinacija.

Kontrastiranje boja, poput crne i bele šalje poruku o vama kao o snažnoj osobi, i ostavlja utisak da ste dominantni, te ovaj način oblačenja može biti prikladan ukoliko želite da istaknete svoje liderske veštine na poslu. 

Sa druge strane, kada preovlađuju pastelne boje odajete utisak osobe koja je od poverenja, što je svakako važna stavka kada je odnos sa kolegama, a naročito sa nadređenima na poslu u pitanju.

Boja koju svi smatraju najprikladnijom u smislu poslovnog stila oblačenja svakako je tamnija plava, kao i teget plava, koja odaje utisak uniformisanog načina oblačenja. Prema tvrdnjama poznatih stilista, to sugeriše da je osoba pouzdana, lojalna, kompetentna, i uopšte poslovna u svakom smislu te reči. 

To je razlog zbog kojeg su odela, sakoi, pantalone koje su vidno poslovni odevni predmeti upravo često u ovim nijansama. Dodajmo na kraju i da ako idete na razgovor za posao, najbolje je da vaša modna kombinacija u načelu bude u tamnijim bojama, jer tako ćete ostaviti utisak ozbiljne i odgovorne osobe. Interesantno je da stilisti naglašavaju da bi najlošiji izbor u pogledu boja kada je poslovni stil u pitanju, bio - narandžasta, tako da bi bilo najbolje da je sačuvate za neke drugačije i neformale prilike.

Koje odevne predmete treba da birate?

Ukoliko mislite da je odelo uvek pun pogodak kada želite da na svoje kolege i nadređene, ili na intervjuu za posao, ostavite dobar utisak, moramo vas razuveriti po tom pitanju. Naime, stilisti tvrde da je odelo definitivno važan odevnim komad i neizostavan deo poslovnog modnog stila, ali da ipak treba da budemo pažljivi kada ga nosimo. 

Na primer, ako inače imate tendenciju da se sređujete tip-top kada idete na posao, to je u redu, kao i kada takav "ozbiljan" način oblačenja odgovara vašoj radnoj poziciji. Šta to znači? Bila predrasuda ili ne, ali odelo se uvek percepcira kao statusni pokazatelj, što znači da se dovodi u vezi sa top menadžentom.

Tako ako idete na razgovor za posao za neku senior poziciju, odelo može bit odličan izbor, ali ako se radi o početnoj poziciji definitivno ne, jer ćete ostaviti utisak da ste prekvalifikovani, ili pak da ste nerealni u pogledu svojih kompetencija. 

Umesto odela, to mogu biti i pantalone u kombinaciji sa sakoom i belom košuljom, što će ipak izgledati manje ozbiljno.

Uostalom, nemojte sebe da ograničite samo na pantalone i sako. Slododno kombinujte i suknje sa bluzama, i naglasite diskretno svoju ženstvenost, a možete se odlučiti i za haljine  -najbolje je da budu jednobojne i dužine oko kolena, a ukoliko to pravila oblačenja na vašem poslu dozvoljavaju možete nositi i farmerke koje ćete uklopiti sa klasičnom belom košuljom.

malisaveti