Upravo to masovno rade deca na društvenim mrežama.

Prejeftin poklon, premalo poklona, pogrešna boja poklona... sve su to razlozi zbog kojih deca priređuju prave nastupe besa na društvenim mrežama, ili uz patetičnu muziku i poruke poručuju roditeljima da su "zaslužili više".

DA LI UOPŠTE TREBA NAGRAĐIVATI DECU, NAROČITO ZA USPEHE U ŠKOLI?

Ovo pitanje postavili smo psihologu i psihoterapeutu Radmili Grujičić, a evo šta ona kaže.

- Važno je decu nagrađivati i kažnjavati u uzrastu kada su u osnovnoj školi jer oni tada još uvek nemaju svest o tome da će im taj uspeh i radne navike koje stiču biti ključni u budućnosti. Zbog toga se nagrade i kazne u ovom uzrastu preporučuju.

A šta je prikladna nagrada za dete?

- To je već na roditelju da odluči. Svaki roditelj mora sam da proceni sistem vrednosti koji želi da usadi detetu. Nagrada može biti izlet, porodični odlazak na sladoled, pohvala, ali i nešto materijalno, u tome isto nema ničeg lošeg. Nekada je dobro da dete ima velike želje, u svakom slučaju mnogo bolje nego da dete nikada nema nikakva očekivanja - kaže Radmila Grujičić.

Ipak, negde se mora podvući granica, naročito u ovom osetljivom dobu kada se deca međusobno upoređuju i ocenjuju na osnovu statusnih simbola. Sasvim je u redu detetu priuštiti nešto materijalno što želi, ukoliko imate uslova za to. Nažalost, većina roditelja u našoj zemlji mora dobro da razmisli pre svake vanredne i nepotrebne kupovine, pa ti znači da bi po toj logici većina dece ostala bez željenih nagrada. Zato će se većina roditelja "stisnuti" preko svake mere kako bi dete usrećili, što je opet pogrešan pristup.

Potrebno je, čak bih rekla i neophodno, da dete oseti frustraciju i da nauči da se nosi sa njom. Tako se sprema na životne izazove, jer u životu neće uvek dobijati sve što želi. Mnogi roditelji mi se poveravaju da idu preko svih svojih mogućnosti da detetu obezbede ono što želi jer se plaše da, ukoliko mu oni to ne kupe, dete će nekim nelegalnim putevima naći način da dođe do željene stvari. Deca nekada to otvoreno i govore. Ako se roditelj nađe u takvoj situaciji, bitno je da nikako ne pristaje na takve ucene i da sebe zapita da, ako popusti pred takvim pritiskom, u šta pretvara svoje dete i kakvu mu poruku šalje? I još jedna stvar, deca uglavnom znaju koje su im granice, i deca roditelja sa prosečnim primanjima, čak i kada traže neku skupu stvar, u dubini duše znaju da su male šanse da će je i dobiti. Ako roditelj otvoreno priča sa detetom i objasni mu da bi poklon rado kupio, ali nema uslova za njega, dete će to razumeti.

Takve velike frustracije i delikvencija uglavnom češće prete deci bogatih roditelja. Kada dete zna da roditelj može da mu priušti ono što želi, ali neće iz bilo kog razloga, dete tada doživljava ozbiljnu frustraciju koja može da preraste u nešto opasnije, ali roditelj mora sam da nađe načina da postavi granice - poručuje Radmila.

Ono što je najvažnije u takvim situacijama jeste razgovor i iskrenost, savetuje Radmila Grujičić. Čak i kada dete priredi nastup besa, pričekajte da se smiri i razgovarajte s njim, objasnite mu zašto ne možete da mu priuštite ono što želi. Uz malo razgovora i dobre volje, frustracija će biti sve manja i manja, a vaš odnos sve bolji i bolji.

malisaveti