Izbor zanimanja odredi život: Ovako možete da pomognete detetu da ne napravi najveću grešku

Izbor zanimanja odredi život: Ovako možete da pomognete detetu da ne napravi najveću grešku

Izbor budućeg zanimanja jedna je od važnijih životnih odluka. Raditi posao koji ne volite i koji vas ne ispunjava na duge staze nije održivo, pa zbog toga roditelje i njihove maturante ovih dana muči pitanje koji fakultet upisati jer se rok za konkurisanje polako približava.

Budući srednjoškolci odlučuju se za izbor više škole ili fakulteta na osnovu različitih motiva. Jedni biraju na osnovu interesovanja i toga koliko im „leže“ određene oblasti, dok se drugi rukovode tim je li buduća škola „laka“ i kakva je mogućnost za zaposlenje.

– Kako bi se donela prava odluka o izboru zanimanja, u koju će biti uključene i lične preferencije, važno je da se na izbor gleda i kroz prizmu mogućnosti pronalaženja posla. Tokom savetovanja budućih srednjoškolaca, neretko i njihovih roditelja, trudimo se da ih uputimo na značajne činioce pravilnog izbora zanimanja i da utičemo na to da izbegnu tipične greške, kao što su blizina obrazovne ustanove ili uticaj društva – kaže Mirjana Sakić, savetnica u Sektoru za podršku zapošljavanju Nacionalne službe za zapošljavanje.

Uloga roditelja u izboru daljeg školovanja je od velikog značaja, počevši od praćenja postignuća i interesovanja deteta, preko podsticanja na razvoj i usavršavanje kroz različite oblike neformalnog obrazovanja tokom redovnog školovanja, do konačnog donošenja odluke o izboru budućeg zanimanja. Kako bi uticaj roditelja bio pragmatičan, najbolje je potražiti savet stručnjaka u Centrima za informisanje i profesionalno savetovanje. Uz stručnu procenu i pomoć kroz standardizovanu metodologiju, zajedno mogu doći do najboljeg mogućeg rešenja po maturanta.

– Stručnjaci zaposleni u NSZ su po zanimanju psiholozi i u svom radu na pitanja iz domena profesionalne orijentacije akcenat stavljaju na važnost pravog izbora. Odluku o daljem školovanju treba doneti u skladu sa sposobnostima, osobinama ličnosti, motivacijom i aktuelnom situacijom na tržištu rada – ukazuje Desanka Mihailović Kovač, savetnica u Sektoru za podršku zapošljavanju NSZ.

U Centrima za informisanje i profesionalnu orijentaciju NSZ mogu da se urade testovi interesovanja, ličnosti, sposobnosti i opšte kulture. Tu je i razgovor sa psihologom, koji daje predlog šta bi budući brucoš mogao da upiše, ali konačna odluka je na njemu i roditeljima.

Do prave profesije u tri koraka

Prvi korak

Zajedno sa maturantom informišite se o vrstama fakulteta, kao i smerovima koji se na njima izučavaju i zanimanjima za koje pripremaju studente.

Drugi korak

Svako zanimanje traži poželjan sklop sposobnosti, osobina ličnosti i interesovanja važnih a često i presudnih za uspeh u tim oblastima rada. Zato zajedno sa detetom razmislite o njegovim interesovanjima i sklonostima, jakim i slabim stranama u pogledu školskog uspeha iz pojedinih predmeta, kao i nekim ličnim osobinama.

Treći korak

Pri izboru fakulteta, pored sklonosti i interesovanja, treba sagledati i mogućnosti zaposlenja. Idealna situacija je među traženim profesijama na tržištu rada pronaći za sebe inspirativno zanimanje.

Najbrže dolaze do posla Najduže traže posao

Diplomirani inženjer mehatronike      Rudarski tehnolog

Diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva       Tehnolog obrade metala

Diplomirani farmaceut       Geolog paleontologije

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!