Naš advokat objašnjava razvod do sitnica: Ovako se pokreće postupak, a ovako najbrže deli zajednička imovina

Naš advokat objašnjava razvod do sitnica: Ovako se pokreće postupak, a ovako najbrže deli zajednička imovina

Ako ste se našli u situaciji da se razvodite, mnoga vam pitanja prolaze kroz glavu. Advokat odgovara na njih.

Kako da pokrenem postupak za razvod braka, koliko će me koštati troškovi razvoda braka, kako ćemo podeliti imovinu, kako ćemo se dogovoriti oko viđanja dece i alimentacije... Da bismo vam koliko-toliko olakšali ovaj stresni životni period, odgovore na pitanja koja ste najčešće vi nama postavljali, potražili smo od advokata Irene Knežević.

Kako da pokrenem postupak za razvod?

Postupak razvoda braka možete pokrenuti na dva načina: predlogom za sporazumni razvod i tužbom. Savet advokata bio bi da prvo pokušate sporazumno da se razvedete, jer biste time brže i lakše okončali proceduru, izbegli potencijalno

višegodišnji sudski spor, kao i troškove postupka. Dovoljno je da sa supružnikom potpišete predlog za sporazumni

razvod braka i podnesete ga nadležnom sudu, a sudija će vas nakon toga pozvati na ročište. Donošenjem

presude brak će biti razveden.

Kako da podelimo zajedničku imovinu?

Predlog za sporazumni razvod braka je jednostavan ako nemate zajedničku imovinu ili decu, u suprotnom, morao bi da sadrži

i vaš dogovor sa supružnikom kako će se podeliti zajednička imovina, kome će pripasti deca i na koji način će onaj roditelj

kome nisu pripala deca da ih viđa, kao i visina izdržavanja.

Šta ako podnesem tužbu za razvod?

Ako ne možete da se dogovorite sa supružnikom i zajednički podnesete predlog za sporazumni razvod, drugi način jeste podnošenje tužbe za razvod braka protiv supružnika. Ako se pitate da li možete da podnesete t užbu za razvod braka, tj.

da li ima osnova da podnesete tužbu, odgovor je uvek – da. Tužba se može podneti uvek kad postoji ozbiljna i trajna poremećenost bračnih odnosa ili nemogućnost ostvarivanja zajednice života. Kada pokrenete tužbu, sudija će vas prvo sprovesti na postupak mirenja, što niste dužni da prihvatite ako ne želite.

Kom sudu podnosim tužbu?

Za razvod braka nadležan je osnovni sud. U Beogradu, osnovna suda, prema prebivalištu tuženog, a takođe je nadležan i sud prema poslednjem zajedničkom prebivalištu supružnika.

Koliko će me koštati razvod?

Čak i ako ne angažujete advokata, dužni ste da platite sudske takse. Sudska taksa na tužbu za razvod braka iznosi 2.660 dinara, isto toliko iznosi i taksa na presudu o razvodu braka. U slučaju sporazumnog razvoda plaća se takođe taksa od 2.660 dinara. U postupcima za podelu zajedničke imovine stečene u braku mogu se pojaviti i dodatni troškovi koje ćete morati da snosite, npr. troškovi veštaka ako tvrdite da vam pripada određeni deo zajedničke imovine, a druga strana to osporava. U slučaju da uspete, troškove veštačenja na kraju snosi strana koja izgubi spor. Ako angažujete advokata, naknada je

propisana Tarifom o nagradama i naknadama troškova za rad advokata.

Šta nakon donošenja presude o razvodu?

Nakon okončane procedure razvoda braka obično menjate prezime, ako ste sada bivša žena. Posle toga se reguliše obaveza izdržavanja, podela zajedničke imovine i ostalo, a u skladu sa donetom presudom.

Kako se postiže dogovor o alimentaciji?

U skladu sa Porodičnim zakonom, visina izdržavanja može da bude određena u fiksnom mesečnom novčanom iznosu ili u procentu od redovnih mesečnih primanja. Ona ne može biti manja od 15 odsto niti veća od 50 odsto redovnih mesečnih novčanih primanja onog ko alimentaciju plaća. Visina alimentacije treba da omogući najmanje takav nivo životnog standarda kakav ima roditelj koji alimentaciju i plaća.

Ako supružnici ne postignu sporazum o visini alimentacijie, preostaje tužba nadležnom sudu.

maliisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!