Skrenuli smo pažnju na pozitivan uticaj drvenih igračaka na intelektualni, motorički i socijalni razvoj deteta, a sada ćemo kroz tri konkretna primera zaokružiti temu koja je izazvala veliko interesovanje.

Drvene igračke ponovo zaokupljaju pažnju dece i roditelja jer su vrlo precizno prilagođene dečjim potrebama i njihova izrada zansiva se na vrlo strogim kriterijumima kada su u pitanju kvalitet i uzrast. Drvene igračke, osim što su vizuelno interesantne, pre svega podstiču čula, motoriku, logično razmišljanje i kreativnost. Drvene železnice,vagoni, mostovi... uvešće decu u svet saobraćaja i pravila, ali će i podstaći maštu i istraživačku strast mališana.

Drveni kolačići, drvena kuhinja i pribor uvešće klince u svet kulinarstva i pokazaće im šta se odraslima dešava u kuhinji. Fina motorika vežba se sitnim kuhinjskim i kulinarskim elementima, a kreativnost će se jednog dana isplatiti kada odrastu i uđu svet pravog kulinarstva.

A šta je sa onim mališanima koji još nisu stasali za ozbiljne kulinarske poduhvate u kuhinji? Sa onima koji i su tek zakoračili u svet igre?

Snežana Milanović, diplomirani fizioterapeut i senzorno-integracijski pedagog, kaže da dete u početku razvoja koristi samo tri igračke i da nema potrebe "zatrpavati" ga.

-Za razvoj punog potencijala deteta presudni su ljubav roditelja i okruženje u kome odrasta. Deo okruženja su i igračke koje roditelji nude detetu. Ako pažljivo posmatramo, uočićemo da dete koristi tri igračke: najveći deo vremena se igra onom koja zadovoljava njegove trenutne potrebe u zavisnosti od funkcije koja se upravo razvija, povremeno uzima složeniju igračku i tako se priprema za sledeći razvojni period, dok se u trenucima umora ili nesigurnosti vraća igrački iz prethodnog perioda i njom se teši ili mu omogućava da se odmori. Od izbora igračaka i načina kako se dete igra zavisi kako će se razviti njegove sposobnosti koje će koristiti ne samo u školi već i tokom čitavog života - kaže Milanović.

U tom smislu, Snežana Milanović predlaže tri Lidl drvene igračke koje podstiču motoriku i logično razmišljanje kod dece.

Kornjača

-Još dok puzi, dete počinje da obraća pažnju na igračke koje se kotrljaju i kreće za njima. Od trenutka kada može samostalno da dođe do sedećeg položaja, počinje da dovlači igračke ka sebi povlačenjem vrpce. Stabilan sedeći položaj omogućava detetu da istovremeno koristi obe ruke u igri, a otpuštanje predmeta iz ruke da ubaci oblik u odgovarajući otvor. Kroz pokušaje uči da da su oblici različiti i da mogu da se stave samo na jedno mesto. Držanje različitih oblika dovodi do prilagođavanja šake, a vremenom i do prepoznavanja po osećaju. Preko senzornih iskustava igračka uvodi dete u svet matematike.

Tabla

-Sa prvim voljnim hvatom u četvrtom mesecu počine razvoj šaka koja će jednog dana držati olovku i sitne predmete. Tabla sa vrpcama za provlačenje omogućava razvoj fine motorike i koordinacije oko ruka važne sposobnosti za mnoge aktivnosti, to je pre svega crtanje i pisanje, neophodne za razvoj dece. Veliki broj različitih elemenata omogućava razvoj kreativnosti.

Prvi bicikl

-I pre nego što samostalno prohoda, dete može da koristi ovu bezbednu igračku. Može da je gura ispred sebe i tako se kreće, može da sedi na njoj i da održava ravnotežu. Samostalnim penjanjem uvežbava izuzetno složenu aktivnost koja zahteva planiranje i izvođenje korišćenjem svih delova tela. Kada može da upravlja, počinje da se kreće na razne načine, ide u različitim pravcima, kreće i zaustavlja se, menja brzinu kretanja i prilagođava se prostoru.

malisaveti