Marija i Ana postale su mame u vreme kad mobilni telefon može da zabeleži svaki dragoceni trenutak sa detetom, a zatim taj isti trenutak mogu podeliti sa svima preko društvenih mreža. 

"Trudim se da ne kačim dete, nego samo neke detalje. Ali znam roditelje koji su kretali od detalja, pa posle kačili i lice, cele rođendane", misli Marija 

"Ne smatram da treba deca da se stavljaju, možda jednog dana kada ona bude htela da ima svoj profil, ali to će biti vrlo ograničeno", kaže Ana. 

Ipak, velika većina roditelja nesvesno i preterano eksponira svoju decu putem društvenih mreža. 

Angelina Radulović iz udruženja "Roditelj" kaže da se često tokom leta pojave apeli u javnosti da roditelji ne dele slike svoje dece na društvenim mrežama, naročito ako su u kupaćim kostimima i u pozama koje možda nisu za javnost.

"Potrebno je da se roditelji edukuju kako da koriste društvene mreže i da slike dele sa užim krugom poznanika i prijatelja. Potrebno je da znaju da sve što se pojavi na internetu postaje javna svojina, pa čak iako ste podelili samo sa prijateljima, ne znate gde te slike mogu da završe." 

Međutim, razgolićenost dece na fotografijama, dostupnost informacija o celoj porodici može predstavljati veliku opasnost. 

"Opasnost vreba kao i uživo, od toga da vaše dete dođe u kontakt sa osobama koje imaju loše namere. Zahvaljujući internetu takvim ljudima je mnogo lakše da dobiju podatke o nama, našoj porodici, o tome gde se trenutno nalazimo, sa kim dete provodi vreme. Druga opasnost je da same fotografije dođu u ruke pedofila."

Marko Braković, psihoterapeut, kaže da ako su nekome na profilu samo ljudi koje poznaje, ako mu profil služi samo za druženje sa prijateljima, ako mu je šifra kvalitetna i redovno je menja, onda je normalna stvar da može da kači slike.

Internet, tehnologija i društvene mreže istovremeno mogu biti vrlo korisni ali i izuzetno opasni. Ali kao i u svemu bitan je balans.

malisaveti