1. Držite porodične sastanke
Svima u porodici, uključujući i decu, dajte priliku da se čuju i da izraze osećanja. Ovi sastanci decu treba da nauče različitim socijalnim i životnim veštinama, kao što su aktivno slušanje, rešavanje problema i konflikata i postavljanje radoznalih pitanja. Porodične sastanke održavajte jednom u sedam ili deset dana i neka to bude vaša mala rutina.
2. Recite ne sarkazmu
Sarkazam otežava komunikaciju i ne nudi rešenja. Zato u porodici negujte iskrene i zdrave odnose u kojima će svako moći da kaže ono što misli i što ga tišti. Tako međusobno postajete bliži, a to je posebno važno za vaš odnos sa decom, savet je Lize Finli, kanadskog psihoterapeuta.
3. Smejte se što više
Smeh pomaže porodici da bude otpornija na teška vremena i otvara put za pozitivno roditeljstvo. Sa svakim osmehom postajemo sigurniji, manje anksiozni i imamo manju tremu, pa se zato smejte i kad vam nije do toga. Uostalom, smejanje opušta više od 300 mišića u telu i aktivira čitav mozak.
4. Fokusirajte se na kvalitet, a ne na kvantitet
Zbog posla i svakodnevnih obaveza s porodicom ne provodite onoliko vremena koliko biste hteli. Ali imajte u vidu da se izgradnja vitalnih veza pripadnosti, bilo sa decom bilo sa suprugom, ostvaruje u trenucima, a ne satima. Važno je da stvorite te trenutke, pa zato kada ste kod kuće i razgovarate s ukućanima, mobilni telefon ostavite po strani i usredsredite se na razgovor.
malisaveti