U saradnji sa Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Unicef kroz nacionalnu kampanju "Svaki trenutak je važan" ukazuje na važnost čitanja detetu naglas za njegov rani razvoj.

Roditelji bi trebalo da čitaju deci knjige i razgovaraju sa njima od prvog dana, jer slušanje reči pomaže da se izgradi bogata mreža reči u bebinom mozgu.

"Roditelji i staratelji treba što više da razgovaraju sa bebama, da im pevaju pesme i čitaju knjige  samo 15 minuta čitanja dnevno omogućava detetu da za godinu dana čuje 1.000.000 reči", saopštava Unicef u Srbiji.

Dok se malom detetu čita, ono imitira zvuke, prepoznaje slike i uči reči. A najvažniji razlog za čitanje jeste to što se čitanjem uspostavlja veza između stvari koje beba voli najviše - roditeljskog glasa i slika iz knjige.

Kada roditelji čitaju, pevaju ili govore nešto detetu, ono čuje mnogo različitih emocija i zvukova.

Čitanje takođe podstiče bebu da gleda, pokazuje, dodiruje i odgovara na pitanja; to pospešuje razvoj pažnje i sposobnosti razmišljanja.

"Ne propustite priliku da čitate na glas svom detetu bar 15 minuta svakoga dana. Tako podstičete dete da razmišlja, uči jezik i uspostavlja bliske odnose sa drugima. Ne zaboravite, svaki trenutak je važan za razvoj deteta", poručuje Unicef.

malisaveti