Dug je spisak psihofizičkih problema koje kod deteta može da izazove manjak sna ili isprekidan san, naročito u periodima ključnim za razvoj, što je između druge i treće godine života. Da bi se oni izbegli, potrebno je da deca spavaju minimum koliko im je neophodno prema uzrastu – od treće do dvanaeste godine 10–12 sati, od dvanaeste do osamnaeste godine 8–9 sati.
Međutim, da bi dete spavalo kvalitetno, mora imati dobre spavalačke navike, a one mu formiraju roditelji od najranijeg detinjstva.
Vi određujete kad se gasi svetlo
Kad roditelji ustanove u koje vreme se gasi svetlo u dečjoj sobi, deca u proseku spavaju 45 minuta duže nego oni mališani u čijoj kući postoji fleksibilno vreme za san ili ga deca sama određuju. Tako treba da bude od detetovog rođenja, a naročito tokom školovanja.
Bez sporta uveče
Deca ne treba da se bave sportskim aktivnostima u kasnim večernjim satima, posle sedam ili osam sati, jer to sigurno znači pomeranje večere i odlaska na spavanje.
Nemojte da držite televizor u dečjoj sobi jer ćete teško izbeći povremena uspavljivanja uz crtaće, koja će samo razbuditi vašeg mališana. Nemojte da dozvolite da budu uključeni ni kompjuter, tablet ili mobilni.
Nije svejedno na čemu spavaju
Deca najviše rastu kada spavaju, a naročito njihovi kičmeni stub i mozak. Kičma kod dece mora da ima adekvatan, pravilan odmor i potporu za razvoj nakon intenzivnog učenja, napornog sporta ili igranja igrica. Zato je izbor kreveta, jastuka i dušeka za dete i te kako važno.
Budite najbolji primer
Deca kopiraju ponašanje svojih roditelja u svemu, pa tako i u navikama spavanja. Dakle, ako želite da prenesete dobre navike na svoje dete i pokažete mu da je dug, kvalitetan san vrlo važan, ne možete ostajati budni do tri ujutru, makar ne da vas dete vidi.
malisaveti