U vreme dok još nije bilo popularnih i svuda dostupnih božićnih zvezda, naše su bake obožavale božićni kaktus (Epiphyllum truncatum). Još uvek je taj kaktus čest ukras naših domova, posebno u vrijeme Božića kada raskošno cvetaju cvetovi u crvenoj, ljubičastoj, narandžastoj, žutoj, beloj i ružičastoj boji.

Ova biljka spada među člankovite kaktuse koji potiču iz Južne Amerike. Njihovi su listovi promenjeni u zelene i pljosnate članke. Brzo rastu, a novi člankoviti listovi i pupoljci niču iz starog članka, poslednjeg u nizu. Lako se razmnožavaju, a svaki članak ima svoj korenčić. Dovoljno ga je staviti u vlažni pesak i za dvadesetak dana će se ukoreniti, pa ga možete presaditi u saksiju sa zemljom za kaktuse.

Cveta u rano proleće i zimi, a za božićnu dekoraciju ih kupujemo od kraja oktobra, kada su biljke pune pupoljaka. Božićni kaktus je vrlo tolerantan što se tiče temperature i vrste grejanja, dobro će podneti bilo koji prostor koji ste mu namenili. Najbolje je da stavite biljku na policu prozora na istočnoj ili zapadnoj strani, gde je zaštićen od jakog podnevnog sunca. Ako ga držite u dnevnom boravku ili drugoj sobi u kojoj je temperatura iznad 18 stepeni Celzijusa, cvetovi će biti bogatiji.Božićni kaktus nije pravi kaktus, pa mu treba više vlage nego kaktusu. Zato ga zalivajte kad god je zemlja suva na dodir i redovno ga pođubrite, barem na svake dve nedelje. Koristite đubrivo za sobno cveće ili posebno đubrivo za kaktuse i sukulente.

malisaveti