Volimo biljke u kući jer unose zelenilo i svježinu, vraćaju nam ljubav ljepotom, ne moramo ih šetati i nikad ne prigovaraju. No, možda ćete se začuditi kad doznate koliko otrovnog bilja držimo u kućama.

Neke od biljaka koje ćemo navesti nisu toksične samo za kućne ljubimce, no u nekim stvarima ipak je važna veličina - a tijela kućnih ljubimaca najčešće su mala, pa im može jako naštetiti i par prožvakanih listova. S druge strane, mi i naša djeca u načelu ne jedemo gorko i bezukusno kućno bilje, a među našim ljubimcima (priznali to ili ne!) ima onih koji JESU toliko ludi da pojedu čitavu hrpu kućnih biljaka. Pa, pogledajmo od kojih im može pozliti, a od kojih šteta može biti i fatalna!.

1. Aloa

 Biljka koja je za ljude posebno korisna (njezin sok liječi opekline i pomlađuje kožu, pa je zato često imamo u kući) za pse i mačke može biti otrovna. Ovisno o količini koju su pojeli, kod njih izaziva povraćanje, depresiju, proljev te drhtavicu.
 

2. Ljiljani

Njihove divne cvjetove bolje je držati dalje od ljubimaca. Pas vam neće skočiti na stol, pa je prilično siguran, ali mačka – ona se može otrovati i to sa smrtnom posljedicom ako pojede već jedan ili dva lista sa stabljike ljiljana!

3. Dracena

Dracene ne traže puno pažnje i to ih čini silno popularnima. No, toksične su za pse kao i za mačke. Saponin koji se nalazi u njihovim listovima agresivna je kemikalija koja će, kada je progutaju, izazvati povraćanje (čak s tragovima krvi), a među blažim posljedicama su gubitak apetita, depresija i pojačano lučenje sline. Kod mačaka koje su pojele listove dracene mogu se pojaviti i proširene zjenice.

4. Zlatni puzavac

Jedno od njegovih imena i u našem jeziku glasi 'đavolji bršljan', a slična imena nosi i u drugim jezicima. Gotovo ju je nemoguće 'ubiti' nebrigom i zato je volimo u svojim domovima, no list ove penjačice kod maca i pasa, ako ga pojedu, izaziva iritaciju usne šupljine, pa i oticanje, prekomjerno lučenje sline, teškoće s gutanjem i povraćanje. Sve to zbog sitnih kristalića rafida, koji pod mikroskopom izgledaju poput iglica, i biljci služe baš zato da bi je zaštitili od predatora.

5. Bršljan

Da je bršljan toksičan, znaju i vrapci koji se gnijezde na njegovim granama, ali to možda ne zna vaša mlada mačka. Nemojte dopustiti da s njim eksperimentira. Otrovna je i za pse, ali rijetko koji pas će mu se približiti. Simptomi trovanja (kod mačaka bez botaničkog predznanja) sežu od lakših dišnih smetnji i osipa do ozbiljnih problema kao što su paraliza i koma.

6. Krasula

Drvo žada ili krasula je sukulentna trajnica koja raste u obliku malog stabla. Dekorativna i nezahtjevna, kod životinja kao što su psi i mačke može izazvati probleme od povraćanja do usporenog rada srca. Drugi toksičan a teže primjetan simptom žvakanja ovog bilja je - depresija.

7. Filadendron

Ove se sezone vratio u svijet modernih interijera, ali među ljubiteljima filadendrona ne bi smjelo biti – pasa i mačaka. Ako vidite da grickaju list ili stabljiku, spriječite ih odmah. Naime, isto kao i zlatni puzavac (naposlijetku, iz iste su familije), filadendron će im izazvati ružne iritacije usne šupljine, jezika i usana, slinjenje, povraćanje, te onemogućiti gutanje.

8. Difenbahija

Ova biljka posjeduje otrovni sok dovoljno snažan da i sami pripazite dok rukujete s njim – stavite rukavice čak i prilikom trganja suhih listova i skidanja prašine s ove biljke. Nakon što je dotaknete radije operite ruke i čuvajte je dalje od djece, pasa i mačaka. Uz simptome trovanja kakve izaziva filadendron, difenbahija im može priuštiti još i probavne smetnje i grčeve.

9. Cikas

Cikas je vrsta palme koja izgleda posebno privlačno zbog svojih gusto poredanih, blistavih resastih listova i u Dalmaciji, gdje raste na terasama i u vrtovima, je više nego omiljena. Na kontinentu uspijeva samo kao sobna biljka. Od sjemena do korijena i preko čitavih listova, cikas je vrlo otrovna biljka, koja će uz povraćanje i proljev u nekim slučajevima izazvati i otkazivanje jetre.

10. Zamia

Vidjeli ste je tisuće puta, omiljena je u bankama i čekaonicama (odakle je istisnula filadendrone koji su tim prostorima vladali ranijih desetljeća). Možda niste znali da se na hrvatskom zove zamija, a inače, punim imenom, zamioculcas zamiifolia. Ne traži puno svjetla ni vode, ali svaki dio ove biljke za vaše je ljubimce otrovan. Ipak, neće izazvati više od povraćanja i proljeva. Zanimljivo, ovaj sukulent ime je dobio zbog sličnosti s rodom Zamia, a jedina je vrsta u svome rodu – baš poput čovjeka.

Ima toga još...

Naravno, ovime se naš popis otrovnih kućnih biljaka ne iscrpljuje. No, ionako svi znamo da  osim otrova ukrasne biljke bez bodlji nemaju drugog načina da se obrane. Kućnim ljubimcima koji su rođeni i odrasli u stanovima često zakaže prirodni instinkt (koji, naposljetku, i mi ljudi brkamo s naučenim radnjama) pa će pojesti i ono što u prirodi ne bi probali.

Ako vidite da grickaju vrhove travki u parku, to je sasvim u redu - folna kiselina koja im je korisna najviše je prisutna baš u vrhovima i novim izdancima. Dopustite da uživaju u jestivim travkama, ali gore navedene biljke držite dalje od njihovih zubića.

I još samo nekoliko fotografija na kojima se okupila čitava "opasna banda". Djeluju nedužno, ha? To i jesu ako se prema njima ne ponašamo poput agresora!

malisaveti