Dovoljno je nekoliko dana jakog naleta hladnog vjetra i niske temperature da se uništi nadzemni i podzemni dio biljke, što je često u području s kontinentalnom klimom. Za razliku od biljaka koje rastu u vrtu, balkonske biljke u teglama puno su osjetljivije na te promjene i potrebna im je naša pomoć kako bi što uspješnije preživjele do proljeća.

Približava se sve hladnije vrijeme pa je potrebno zaštititi biljke od niskih temperatura i mraza raznim vrstama pokrivala ili debelim slojevima malča. Gomolje dalija i begonija te lukovice gladiola potrebno je iskopati, odrezati suho lišće i pospremiti za zimu. Jesenske lukovice, poput tulipana, zumbula i narcisa, posadite prije nego što se tlo smrzne.

Posadite ih nasumično na travnjaku, gdje će u proljeće procvasti taman prije nego što ih trava prekrije i uljepšati tada još zamrli travnjak. Uživajte u zimskim cvjetnicama poput vrijeska i maćuhica, pa raznim kombinacijama jesenskih boja ukrasite žardinjere. Pelargonije izvadite iz tegli, očistite od zemlje te pospremite na suho, tamno i hladno mjesto, najbolje u podrum. Povremeno provjeravajte stanje korijena i prema potrebi ga katkad poprskajte mlakom vodom.

Vrijeme je čišćenja povrtnih gredica. Osim od uvelog povrća, gredice redovito čistite i od korova. Želite li na prirodan način obogatiti tlo u povrtnjaku, nanesite deblji sloj malča, poput suhog lišća, slame ili bezbojnog kartona. Ili pak razmislite o zelenoj gnojidbi kao idealnom načinu za prirodno poboljšanje tla u povrtnim gredicama.

 U tu svrhu koristite djetelinu, mahunarke, gorušicu ili piskavicu. Nakon što promrznu tijekom prvog jačeg mraza, samo ih plitko ukopajte u tlo. Uberite nedozrele plodove rajčice, umotajte ih u papir i ostavite na tamnom mjestu da se zacrvene i dozru. Bundeve uberite prije jakih mrazeva, jer će ih niske temperature uništiti i pretvoriti u neuporabljivu tekuću masu. Vrijeme je za sadnju novih grmova rabarbare. One stare podijelite i presadite prema potrebi. Posijte zimske salate, a gredice od niskih temperatura zaštitite zimskim agrotekstilom. Mrkvu je poželjno malčirati kako bi se zaštitila od smrzavanja. Ne zaboravite i na jesensku sadnju češnjaka!

Ako još niste, prije zime orežite grmove malina tako da one stare rodne grane odrežete, a nove, ovogodišnje povežete uz potpornje. Prije zime ih prihranite odgovarajućim gnojivima. Vrijeme je da stabla citrusa unesete u zaštićen i zatvoren prostor, gdje je temperatura od 5 do 15 °C. Smjestite ih podalje od izvora topline poput radijatora ili peći.

Zalijevanje tijekom zimskih mjeseci svedite na minimum, ali nemojte dopustiti da se zemlja u tegli sasvim osuši. Oberite jabuke i uskladištite ih na hladno i prozračno mjesto. Osim za berbu, vrijeme je i za sadnju novih voćaka. Od jeseni do proljeća, dok tlo nije smrznuto, idealno je vrijeme za to. Otpalo voće ispod krošnji redovito uklanjajte, te tako spriječite širenje bolesti i štetnika.

malisaveti