Održavajte svoje travnate površine urednim na granicama sa betonom, ali bi trebalo da se oduprete svim izazovima punog jesenjeg čišćenja još uvek. Tako da nam sada ostaje da vidimo koje još baštanske poslove, pored pomenutog, možemo raditi tokom ovog oktobra.

Kreirajte svoje đubrivo

Pokupite sve sastojke, pomešajte ih, postavite u posude i kuvajte sve dok đubrivo ne postane toplo i sjedini sve komponente zajedno. Potpuno pripremljeni komposit može biti sam pripremljen takođe. Pokušajte da kreirate pravi balans svih mokrih sastojaka, lišća, grančica i otpadaka od ploda, dodajući im suve elementa kao što su pepeo drveta ili seckani listovi novina. Nagomilajte svoje sastavne komponente na deo plastične cerade i pomešajte ih baštanskim vilama ili grabuljama ukoliko vam je lakše, a zatim ih prebacite u staru kantu od kreča ili neku drugu vrstu koja vam je dostupna. Nakon 9-12 meseci posedovaćete veoma bogato zemljišno đubrivo koje može obogatiti njegov sastav i hraniti biljke. Ukoliko ovo niste uradili prošlog oktobra, sada je pravi trenutak.

Organizujte pakovanja semena

Koristite drvenu kutiju, pakovanje vinskih flaša može odraditi posao, i podelite je na različite sekcije. Kategorizujte seme po tipovima - salate, sezonsko cveće, trajnice i pasulje, na primer, ili po azbučnom redu, šta god da vam se čini praktičnije. Popunite svojim sortiranim semenom prazne ili polupune džepove kutija za odlaganje.

Zasadite biljke koje cvetaju u proleće

Popularno prolećno cveće nalik ljubičicama i tulipanima, zahteva sunčano, suvo mesto kako bi raslo, tako da je najbolje da postavite njihovo seme u prostoru koji obiluje suncem, a kada ih jednom posadite u zemlju obezbedite in bogate nutrijente kako bi kada za to dođe vreme, rasle bez ikakvih problema.

Pokupite plodove voćnog drveća

Skupite bilo koje trule plodove koji mogu širiti bolesti ukoliko se ostave na drvetu. Kada su u pitanju voćne vrste njihovi plodovi su sezonskog tipa i brzo prolaze, ali postoje i neke koje rađaju gotovo do zime. Oberite sve što ostane na granama i krene da truli, čime ćete itekako produžiti životni vek svog drveta.

Presujte cveće

Aranžirajte svoje cveće postavljajući ga između dva lista papira koje ćete zatim staviti ispod enciklopedija ili teških knjiga. Nakon nedelju dana, razdvojite papire i koristite svoje cvetove kako biste kreirali čestitke i poklone.

Zasadite ornamentalno drvo

Sada ćemo vam objasniti kako visoka drveća mogu biti potpuno zrela. Velike vrste drveća kao što je hrast, breza ili određene vrste četinara, mogu dominirati prostorom malih bašti i dvorišta, ali i uznemiriti komšije. Vrste nižeg rasta lako se uklapaju sa malim kvadraturama, dok neke od njih mogu biti sađene u žardinjerama. Zimzeleno drveće pruža idealnu senku, dok listopadne vrste pružaju hlad na sezonskom nivou.

Kreirajte zimzelenu fotelju

Zasadite nisko zimzeleno rastinje oko, iza i sa bokova, vaše baštanske klupe, kako biste joj pružili zaštitu i stvorili centralnu tačku u prostoru. Izaberite niže vrste zimzelenih biljaka kao što  su ruzmarin, bršljan ili pitosporum.

malisaveti