Iako se svi mi rado prisećamo vremena kad su mama i tata radili, a mi sami ostajali kod kuće dok oni ne dođu s posla, danas se dosta toga promenilo. Drugačije živimo, roditelji su stalno bombardovani negativnim informacijama, pa su samim tim i zabrinuti da se njihovoj deci ne desi nešto loše u njihovom odsustvu.
Zato smo pitali Nikolinu Milosavljević, psihologa i savetnika za roditelje da li je dete od devet godina spremno da ostaje samo kod kuće ceo dan dok su mama i tata na poslu.
- Mislim da tu nije samo stvar godina, već i emocionalne zrelosti deteta. Svako dete je različito i preuzima više ili manje odgovornosti. Roditelji koji imaju više od jednog deteta često kažu da bi jedno dete u tim godinama mogli da ostave i po tri sata samo, a drugo ne bi ostavili ni 15 minuta. U svakom slučaju, skoro svako dete kad je samo kod kuće može reagovati strahom i zato je važno prvo proceniti detetovu spremnost za takav poduhvat – objašnjava Nikolina Milosavljević, psiholog.
Da bi roditelj bio siguran je li njegovo dete dovoljno zrelo da ostane samo kod kuće potrebno je da postavi sebi sledeća pitanja:
- Da li dete, kad mu se objasne pravila, to zaista i poštuje?
- Da li ta pravila poštuje i kad roditelj nije pored njega?
- Koliko je komšiluk sigurno mesto?
- Kako se dete oseća kad pomisli da treba samo da ostane kod kuće?
Naša sagovornica objašnjava da je preporuka da deca tog uzrasta ostaju kod kuće sama od sat i po do tri sata maksimalno i isključivo preko dana. Noću se ne preporučuje da se dete ovog uzrasta ostavlja samo u kući.
- Veoma je važno sa decom dogovoriti pravila, koja će poštovati kad mama i tata nisu tu. Na primer, da ne otvaraju vrata nikome osim roditeljima, kao i da uvek obavezno provere da li su ringle isključene nakon podgrevanja ručka. Roditelji decu mogu da obuče i određenim radnjama u slučaju hitnosti, kao na primer, da znaju gde da beže ukoliko dođe do požara. Na vidnom mestu mogu da im ispišu i brojeve telefona hitne pomoći, vatrogasaca i policije – kaže Milosavljevićeva.
Savetuje se i da pre nego što prvi put dete ostavite samo u kući ispitate situaciju. Postavite detetu sledeća pitanja, pa ćete se na osnovu njegovih odgovora i uveriti je li spremno za takav poduhvat:
- Kako bi reagovao da ti neko pozvoni na vrata?
- Šta bi uradio u slučaju požara ili pucanja vodovodne cevi u stanu?
- Kome sme da otvara vrata?
- Šta će raditi dok se vi ne vratite sa posla?
- U kojim situacijama treba odmah da vas pozove?
Inače, u Americi je zakonom zabranjeno ostavljati dete mlađe od 12 godina samo kod kuće. Sa druge strane, u našem Porodičnom zakonu piše da mame i tate ne smeju bez nadzora da ostavljaju dete predškolskog uzrasta.
malisaveti