Gledanje kroz prsten
Običaj razmene prstenova datira još od starih Egipćana, koji su prsten nosili na domalom prstu leve ruke jer su verovali da krv iz srca direktno dolazi do domalog prsta leve ruke venom amoris, to jest venom ljubavi. Nošenje prstena tako je garantovalo večnu ljubav. Na dan venčanja, kada mladoženja dođe po mladu, ona treba da ga pogleda kroz verenički prsten. To označava da će ljubav trajati ceo život.
Buklija
Buklija, ploska ili čutura ima posebno mesto u organizovanju svadbe. Nedelju dana pre svadbe gosti su se pozivali na veselje buklijom okićnom cvećem i svadbarskim peškirom. Domaćin onoga ko poziva na svadbu svečano dočekuje, razmenjuju se zdravice, pije se iz buklije i potvrđujue se dolazak na slavlje.
Gađanje jabuke iz puške
Jedan od narodnih običaja, koji simboliše prepreku koju mladoženja treba da pređe da bi došao do mlade, jeste i gađanje jabuke postavljene na najviše drvo. Tako se testira volja, ali i i spretnost mladoženje.
Pored ovih običaja, svadbi prethode i momačko i devojačko veče, kada se budući mlada i mladoženja opraštaju od slobodnog života. Danas ove večeri karakteriše izlazak sa najbližim prijateljima, to jest prijateljicama, a nekada su devojke tu veče koristile za pletenje venca, kojima su kitile kapiju za sutrašnji dolazak gostiju. U svakom slučaju, to je veče obeleženo veseljem i nadom u srećan bračni život.
Danas mlade sve više praktikuju i običaj koji je donela zapadna kultura: da na svadbi imaju nešto staro, novo, nešto plavo i pozajmljeno. Staro se pozajmljuje od žene koja je u dugom i srećnom braku, a nešto plavo simbolizuje čistotu i skromnost.
malisaveti