Nacrt zakona o pravima deteta od pre nekoliko godina, kojim se između ostalog predviđa da deca mlađa od deset godina moraju biti pod stalnim nadzorom odraslih, naišao je na brojne polemike. Deo stručnjaka se žestoko protivi, drugi ga zdušno brane, iako zakon sam po sebi ne može da poboljša bezbednost dece jer roditelji mališane ne ostavljaju same zato što to žele, već zato što su prinuđeni. Ipak, psiholozi se u jednom slažu, a to je da višečasovno samovanje u uzrastu pre desete godine nije proporučljivo.

– Ne postoji tačno određen uzrast kada dete može da ostane samo kod kuće. Ta odluka zavisi od toga da li je dete dovoljno zrelo za snalaženje u neočekivanim situacijama i kako se oseća kada je samo. Ipak, smatram da dete pre desete godine nije još dovoljno zrelo da ostaje samo i brine se o sebi. Ono još uvek ne zna da upotrebi sve predmete u kući, da samo spremi da jede i slično. A ako je čak i samostalno u svemu tome, ono još uvek nije emocionalno zrelo da se izbori sa iracionalnim strahovima – napominje psiholog Branka Tišma.

Kada procenite da je dete dovoljno zrelo da ostane samo kod kuće ispitajte ga kako bi se snašlo u neočekivanim situacijama. Pitajte ga kako bi reagovalo da neko pozvoni na vrata, da li bi otkrio nepoznatim osobama na telefonu da je samo kod kuće i slično i obavezno mu zapišite vaš broj telefona i objasnite mu u kojim situacijama treba da vas odmah pozove.

– U početku ostavljajte dete samo na nekoliko minuta, pa postepeno produžavajte to vreme. Uputite dete na to šta sme, a šta ne dok je samo kod kuće. Dogovorite se šta bi mogao da radi za to vreme dok je sam i neka vam kada se vratite kući obavezno prepriča što je radio i kako se osećao dok je bio sam. Tako ćete graditi postepeno poverenje u dete i njegovu samostalnost – ističe psiholog.

Da li je vaše dete spremno da ostane samo kod kuće?

1. Da li ste sigurni da će posle škole otići pravo kući?

2. Ume li da se ponaša u nepredviđenim situacijama bez panike?

3. Da li je spremno da bude samo u kući bez straha?

4. Budite sigurni da se dete oseća dovoljno slobodno da vam se obrati s bilo kojim problemom, posebno ako ih neko maltretira.

Najbolje vreme za privikavanje

Nakon što vaše dete napuni 12 godina možete početi da ga navikavate da ostaje samo kod kuće. Prva odvajanja treba da budu postepena i umerena. Najpre odlazite do prodavnice ili nekog drugog mesta za koje dete zna da se nalazi u neposrednoj blizini vaše kuće.

Naučite ga pravilima sigurnosti

- Koga da nazove u slučaju opasnosti.

- Kako u slučaju opasnosti preko telefona da objasni gde se vaš stan nalazi.

- Da se čim stigne kući telefonom javi vama ili nekoj drugoj osobi od poverenja.

- Kako pravilno da zatvori sva vrata i prozore i uključi alarm ako ga imate.

- Da nikada ne pušta nekog u kuću bez vašeg dopuštenja.

- Da onome ko zvoni na vrata ne otkrije da je samo kod kuće.

- Da ključ od kuće nose sa sobom na mestu gde ne može da im ispadne. Neka ključ ne ostavljaju ispod otirača.

- Kako da postupe u slučaju požara.

- Da ne ulaze u kuću ako stvari ne izgledaju kako bi trebalo – odškrinuta vrata, razbijen prozor…

- Da vam se obrate kad god ih nešto uplaši ili čini da se osećaju neprijatno.

malisaveti