-Jako je bitno da kad počnu da se igraju npr. dok deca još puze, da se otac spusti na pod, na njihov nivo. Tako otac već počinje da utiče na formiranje detetove slike o sebi kao o ravnopravnom biću na ovom svetu- kaže psiholog Ljiljana Jagodić i napominje da ukoliko se očevi ne snalaze najbolje sa malim bebama, neophodno je da majke podstiču taj odnos na blag i podržavajući način.

Žene su biološki determinisane da dobro brinu o deci, a muškarcima se čini da će ih polomiti, povrediti i sl. Zato se često povlače, a mlade majke nemaju snagu i strpljenje da se bore s njihovim strahovima, pa im je lakše da sve preuzmu na sebe. Na taj način očevi gube značaj u odrastanju svoje dece, kasnije teže ostvaruju odnos poverenja i bliskosti sa njima.Zato je bitno da majke utiču na očeve na formiranje tog odnosa jer je deci potreban i otac- upozorava Ljiljana Jagodić.

Od najranijeg uzrasta pa sve do tinejdžerskih dana, uticaj oca na devojčice se najviše ogleda u formiranju njenog modela partnera. Bitno je da kasnije, kad ona postane tinejdžer, otac svoju ulogu ne zapostavi, povlačeći se pred nekim ženskim pitanjima na koje ne zna odgovore ili izigravajući nekog strogog, zahtevnog i kontrolišućeg oca, savetuju psiholozi.

- Očeve pohvale i verbalna podrška značajno utiču na formiranje ćerkine slike o sebi. Sa kakvim ocem odrasta, takvim će se ljudima i okružiti u životu. Pronaći će partnera koji je voli i poštuje, baš kao što je to radio njen otac voleći i poštujući njenu majku. Ostvariće dobre prijateljske odnose u privatnom i profesionalnom životu. Pre svega, neće imati problem da ostvari odnos poverenja ni sa kim.

malisaveti