„Sinoć sam prisustvovala vrlo neprijatnoj večeri... Sa momkom sam otišla na slavu kod njegovog druga iz srednje škole. Slavlju je prisustvovalo šest parova i prvih petnaestak minuta je vladalo zatišje jer sam nova u društvu, standardni usiljeni razgovori… A onda je žena iz čista mira počela da iznosi prljav veš. To je trajalo čitavih sat i po vremena. U početku je bilo kao i duhovito i ja sam mislila da su to neke grublje šale. Kako je vreme prolazilo, situacija se zahuktavala. Ona priča svašta, ostali se već kiselo osmehuju, njena drugarica je podržava, njegov drug dodaje ulje na vatru, a muž ćuti sve vreme. Ja pokušavam da skrenem temu, postavljajući poprilično glupa pitanja ostalima, ali ona ne odustaje!“

Drugi član foruma se nadovezao rečima da je dotična gospođa sebe samu takvim ponašanjem ponizila i osramotila, a da za njenog muža nema reči čim joj to dozvoljava.

Skoro sam prisustvovala degute situaciji u jednom butiku. Dok je žena isprobavala jaknu, suprug je komentarisao tako da mi se smučilo. Da mi muž tako šta kaže, momentalno bih se razvela. Videlo se da joj nije prijatno, a muž i sin su umirali od smeha, a pošto je umislio da je zanimljiv, samo je prosipao 'pohvale'. Jedva sam se obuzdala i izašla iz radnje.“

Ovo je bilo iskustvo druge korisnice foruma. A budući da je ova pojava prilično česta, uz skoro poslovično gaženje partnera pod stolom ne bi prestao da ponižava i jedno i drugo, pitali smo stručnjaka treba li u ovakvim situacijama reagovati ili će to samo pogoršati već dovoljno neprijatnu situaciju. I šta je zapravo najbolje raditi.

– Kad je odnos među partnerima poremećen, onda im je vrlo važno da pokažu ko je od njih dvoje u pravu. A tada im često treba publika, baš da bi pokazali da je druga strana u zabludi. To se obično događa među prijateljima i poznanicima na proslavama, rođendanima, slavama, a tad je često dostupan i alkohol, više nego inače. I onda tako okuraženi, spremniji su da kažu nešto što možda inače ne bi. Muž, odnosno žena, to obično rade jer očekuju da se neko od prisutnih stavi na njihovu stranu – kaže psiholog Tatjana Daničić.

Ona dodaje da tada svima bude neprijatno, ne samo partneru koji je ponižen, jer ostali silom prilika prisustvuju takvom sukobu.

– Posle takve situacije, kad se smire strasti, kod kuće treba nasamo ozbiljno razgovarati, posebno o efektima koje je napadnuta osoba proživela, ali i drugi prisutni – kaže Tatjana Daničić.

Naša sagovornica napominje da ne treba ništa rešavati na licu mesta jer će to imati suprotan efekat. Ali svakako treba reagovati jer je to znak da postoje ozbiljan sukob i nezadovoljstvo među partnerima. A ovakvo javno ponižavanje je samo manifestacija tog razdora.

malisaveti